Savoy restaurant má tú česť sídliť v jednej z najvýznamnejších bratislavských budov. Korene hotela Carlton siahajú až do obdobia Márie Terézie, no miesto žilo rušným životom už stáročia pred tým.
Opäť na výslní
Keď v roku 2001 uvádzali zrekonštruovanú budovu hotela Carlton do prevádzky bola to celospoločenská udalosť. Po desaťročiach úpadku sa opäť dostala do stavu, v akom by ju rád videl architekt Milan Michal Harminc. Ten stál za najrozsiahlejšou prestavbou hotela z rokov 1925 až 1929 a dal hotelu jeho dnešnú tvár. Posledných pätnásť rokov je Carlton opäť tým, čím býval kedysi – ozdobou bratislavského Starého mesta, miestom, ktoré priťahuje beh dejín.
Časy rozmachu
Od čias Márie Terézie, teda od druhej polovice 18. storočia stál v týchto miestach zájazdový hostinec K trom zeleným stromom. Fungoval nepretržite sto rokov a v roku 1846 tu bol postavený nový hotel s mierne pozmeneným názvom U zeleného stromu. S rozvojom priemyslu a cestovania sa v Prešporku zvyšoval aj záujem o ubytovacie jednotky a o pár rokov neskôr vyrástol tesne vedľa Zeleného stromu hotel National. V roku 1908 komplexy oboch budov kúpil Henrich Prüger a neskôr dokúpil aj susedný Gervayov dom. Všetky tri budovy nechal prestavať a vznikol tak hotelový komplex Savoy-Carlton, ktorý bol slávnostne otvorený v júni 1913.
Veľký príbeh pokračuje
Po prvej svetovej vojne sa Prügerovi dedičia rozhodli spojiť hotely prestavbou. Architekt Milan Michal Harminc prišiel s riešením, v ktorom prepojil existujúce budovy novým objektom. Budovy navýšil na šesť podlaží, dal im zjednocujúcu fasádu a spoločnú strechu. Carlton sa stal v medzivojnovom období so 400 lôžkami najväčším hotelom v strednej Európe. To, čo prišlo po druhej svetovej vojne je už našťastie minulosťou a z úpadku sa hotel Carlton dostal opäť na výslnie. Presne tam, kam patrí. Nie je to totiž obyčajný hotel ale miesto, ktorým prechádzala história a ktorým viedli kroky významných osobností. Je to legenda. Mária Terézia tu mala izbu, Jules Verne tu tvoril svoj nový román, ubytovaní tu boli Albert Einstein, Thomas Alva Edison, či Alfred Nobel. Aj preto sme pyšní, že dnes môžeme byť pokračovateľmi tohto veľkého príbehu, ktorý sa píše už niekoľko storočí.