Čaro správneho prestierania: formálne stolovanie
Časť druhá:
Možno sa chystáte usporiadať veľkú hostinu, svadbu alebo oslavu výročia, možno len jednoduchú večeru s priateľmi. Nech je to tak, či tak, je príjemné, keď viete ako na to a stôl môžete pekne naaranžovať. Netvrdíme, že musíte prísne dodržiavať etiketu. To je nevyhnutné najmä v lepších reštauráciách. Možno však budete prekvapení akú radosť urobíte rodine, či priateľom pekne pripraveným stolom. V dnešnej druhej časti sa pozrieme na formálne usporiadanie.
Formálne usporiadanie stolov je obľúbené na svadbách, oslavách alebo pri príležitostiach kde sa podávajú viac ako tri chody. Môžete ho nájsť aj v reštauráciách vyššej úrovne, ktoré servírujú väčšie množstvo chodov. Pri formálnom stolovaní prichádza s každým jedlom nový hlavný tanier, takže ho nie je nutné dávať na stôl na začiatku, pri aranžovaní.
Zo všetkých existujúcich usporiadaní je tento typ stolovania najsymetrickejší. Zároveň vyžaduje najviac kusov príborov a riadov, preto je ich dokonalé usporiadanie dôležitým faktorom. Tomuto perfekcionizmu musí zodpovedať aj aranžmán dekorácií, ktoré musia byť úhľadne symetrické. Výsledkom by mal byť dokonale vyvážený stôl, ktorý ponúkne krásny zážitok zo stolovania.
Prvky formálneho stolovania
Stred
Podkladový tanier – je centrálnym prvkom usporiadania prestierania. Taniere s jednotlivými chodmi sa kladú práve na tento tanier, vrátane šalátového chodu, polievky aj rýb. Keď dorazí hlavný chod, vezme čašník podkladový tanier preč.
Tanierik na predjedlo – je položený na podkladovom tanieri a zvyčajne ho čašník pred ďalším chodom vezme preč.
Obrúsok – prv než začne podávanie jedál, je zložený a umiestnený na podkladovom tanieri.
Menu – kartička s ponukou jedál môže byť buď položená na vrchu obrúska alebo vložená do jeho záhybov.
Ľavá strana
Šalátová vidlička – šalát sa podáva ako druhý v poradí, preto je šalátová vidlička umiestnená na vonkajšej ľavej strane. Šalátová vidlička je zvyčajne menšia ako vidlička na hlavné jedlo.
Vidlička na rybu – vedľa šalátovej je vidlička na rybu. Pri formálnej večeri prichádza ryba na rad po šaláte. Bežný tvar vidličky je taký, aby umožňoval oddeliť mäso od kostí.
Hlavná vidlička – vidlička na hlavné jedlo je umiestnená priamo vedľa podkladového alebo servírovacieho taniera, na jeho ľavej strane. Táto vidlička je zvyčajne najväčšia zo všetkých troch.
Pravá strana
Polievková lyžica – pri formálnom stolovaní je polievka prvým jedlom, ktoré sa podáva. Preto je polievková lyžica umiestnená na vonkajšej prvej strane.
Šalátový nôž – šalát sa podáva po polievke, preto je príslušný nožík položený po ľavej strane polievkovej lyžice.
Hlavný nôž – uložený je hneď vedľa servírovacieho taniera, po jeho pravej strane.
Vrch
Maslový tanierik – umiestnený je v ľavej hornej časti prestierania
Nôž na maslo – nachádza sa nad tanierom na maslo, smeruje do ľavej strany a čepeľ je položená dole, ostrou hranou k hosťovi.
Dezertná lyžička – je to najmenšia z lyžičiek a je položená nad tanierikom na predjedlo.
Dezertná vidlička – uložená je pod dezertnou lyžičkou a môže sa použiť na ovocný chod.
Pohár na biele víno – nachádza sa bližšie k hosťovi, pretože biele víno sa zvyčajne podáva skôr ako červené.
Pohár na červené víno – je väčší a vyšší ako pohár na biele víno.
Pohár na šampanské – umiestnený je na vonkajšej pravej strane, pretože sa používa ako prvý, počas prípitku
Pohár na vodu – toto je najväčší z pohárov a je položený najbližšie k hosťovi, priamo nad nožmi