Časť prvá: Základy, ktoré by mal poznať každý gurmán
Možno sa chystáte usporiadať veľkú hostinu, svadbu alebo oslavu výročia, možno len jednoduchú večeru s priateľmi. Nech je to tak, či tak, je príjemné, keď viete ako na to a stôl môžete pekne naaranžovať. Netvrdíme, že musíte prísne dodržiavať etiketu. To je nevyhnutné najmä v lepších reštauráciách. Možno však budete prekvapení akú radosť urobíte rodine, či priateľom pekne pripraveným stolom. Dnes sa pozrieme na základné pravidlá a v ďalších častiach si ich rozmeníme na drobné.
4 základné usporiadania
Správne stolovanie a prestieranie nemusí byť komplikované. Stačí keď dodržíte pár jednoduchých pravidiel. Poďme sa najprv pozrieť na štyri typy usporiadania stola.
1.) Formálny
2.) Neformálny
3.) Základný
4.) Bufetový
Aby ste sa vedeli rozhodnúť pre správne prestieranie, musíte vedieť ako veľmi formálna je udalosť, ktorú chystáte. Formálne usporiadanie pre večeru s pár priateľmi by mohlo pôsobiť trošku škrobene. Na druhej strane bufetové stoly by na noblesnej gala udalosti pôsobili prinajmenšom nepatrične.
Správne prestieranie bude závisieť od viacerých faktorov ako napríklad formálnosť podujatia, koľko chodov sa bude servírovať a ako. Výsledkom vašej snahy by malo byť také riešenie, aby mali vaši hostia čo najpríjemnejší zážitok. Každé z týchto usporiadaní má vlastné pravidlá a zahŕňa rôzne druhy príborov, pohárov a tanierov.
Všeobecné pravidlá stolovania
Začnime zľahka, všeobecnými pravidlami, ktoré platia pre všetky druhy usporiadania stolov.
Príbory – Uloženie príborov závisí od poradia, v ktorom ich budete používať. Tie, ktoré sú určené na predjedlo budú ďalej od taniera, až za príbormi určenými na hlavné jedlo.
Vidličky – Zvyčajne sú uložené naľavo od hlavného servírovacieho taniera. Výnimkou je vidlička na dezert, ktorá môže byť uložená nad tanierom a vidlička na ustrice, ktorá je od taniera napravo.
Nožíky – Uložené sú vždy na pravej strane taniera, čepeľou smerujúcou k tanieru. Výnimkou je nôž na maslo, ktorý je umiestnený na maslovom tanieriku
Lyžice – Lyžičky sú väčšinou umiestnené na pravej strane taniera, jedine dezertná lyžička je priamo nad hlavným tanierom.
Uloženie – všetky príbory by mali byť umiestnené dva až tri centimetre od kraja stola a uložené rovnomerne podľa spodných okrajov.
Len potrebné príbory – Prestierajte len to, čo budete používať. Ak sa napríklad nebude podávať polievka, nie je nutné aby bola na stole polievková lyžica.
Tak základy by sme mali. Veríme, že sme vás inšpirovali. Nabudúce sa pozrieme bližšie na pravidlá formálneho stolovania. Medzitým prajeme príjemné aranžovanie a ešte príjemnejšie zážitky zo stolovania s priateľmi a rodinou!