Nový rok sa v našej reštaurácii nesie v znamení obľúbeného divinového menu. Podelíme sa s vami o najvýnimočnejšie kúsky z umenia nášho šéfkuchára a jeho tímu.
Nenápadne nápadné
Diviačie a jelenie mäso, bažant, jarabica či perlička, plody lesa ako hľuzovka alebo zástupca našich vodných tokov pstruh, to všetko je v našom menu samozrejmosťou. Mäsu a špeciálne tomu divinovému sme sa venovali v jednom z našich predchádzajúcich blogov, preto sa dnes na divinu pozrieme trošku netradičnou optikou. Cez nenápadné ingrediencie, ktoré by ste si možno ani nevšimli.
Divinová terina a šípky
Šípky sú asi najznámejšie jesenné bobule, ktoré sa mnohým z nás spájajú s príjemnými spomienkami. Ísť na šípky patrilo kedysi ku koloritu nášho vidieka a na veľa miestach je tomu tak dodnes. Obľube týchto plodov sa niet čo čudovať – sú zdravé, plné vitamínu C, B a provitamínu A. Dokonca obsahujú viac céčka ako citrón!
O vlastnostiach šípok vedeli už starovekí liečitelia. Používali ich kvety, korene, ale aj plody. Šípky sa od nepamäti používali aj v kuchyni. V našom divinovom menu ich nájdete v divinovej terine spolu s hruškovou marmeládou, sušenou hruškou a brioškou. Medzi dezertmi nájdete trnky – pečený čokoládový puding so šípkami.
Citrón severu
Aj tak sa hovorí plodom rakytníka, ktoré sú u nás čím ďalej, tým viac populárne. Bez preháňania môžeme povedať, že je to vôbec jedna z najzdravších rastlín. Jej pôvodný názov je veľmi poetický, pochádza zo starej gréčtiny a znamená trblietajúci sa kôň. Už starí Gréci vraj vedeli, že zvieratá pasúce sa v oblastiach, kde rástla táto drevina priberali a ich srsť sa leskla.
Jedna bobuľa rakytníku pokryje dennú dávku vitamínu C. Oveľa chutnejšia je však lyžica rakytníkového sirupu alebo marmelády. Výborné sú aj kompóty, pretlaky alebo prírodný likér. Rakytník v našom menu hľadajte medzi šalátmi a dezertmi.
Premrznutá mišpuľa
Prepracovali sme sa až k najväčšej hviezde nášho divinového menu, tak trochu zabudnutému a málo známemu plodu, k mišpuli. Je to také škaredé káčatko medzi ovocím. Nenechajte sa však oklamať vzhľadom, mišpuľa je nesmierne chutná a lahodná.
Mišpuľa je, podobne ako rakytník, ker alebo nízky strom. Pochádza z Perzie a Iránu, kde si ju doteraz veľmi cenia. Jej malé plody sa od stredoveku používajú v kuchyni alebo lekárnictve. Dá sa z nej pripraviť chutná marmeláda alebo sa dá vysušiť a podávať ako snack.
Plody mišpule sú fascinujúce najmä kvôli jednej zvláštnosti – chutné a jedlé sú až potom ako premrznú. Chuťou potom pripomínajú pikantnú marmeládu, sú mäkké a voňavé. U nás mišpuľu podávame ako dezert s čokoládou, jogurtom a rakytníkom.
Veríme, že sme vám priblížili divoké plody aj trošku z inej strany. Ale dosť bolo rečí, rezervujte si u nás stôl a príďte ochutnať naše nové divinové menu.