Delikatesa, ktorou sa v zahraničí chváli každá lepšia reštaurácia si pomaličky hľadá miesto aj v slovenských kuchyniach. Smrčok je nápadne škaredá huba, o ktorú by ste v lese pravdepodobne ani nezakopli. Na tanieri je to však delikatesa najvyššieho rangu, avšak v našich končinách výrazne nedocenená. Napríklad v takej Severnej Amerike je zber smrčkov fenoménom. Existujú desiatky, možno stovky stránok, ktoré vám dajú tipy kde, ako a s akým vybavením tieto delikatesné huby zbierať, ako ich uskladniť a následne čo najvýhodnejšie predať. V Kanade sa mladí dobrodruhovia vydávajú do spálenísk po lesných požiaroch, kde sa smrčkom fantasticky darí. Rozložia si stany a celé týždne sa deň čo deň vydávajú na „lov“, aby si zákazníci lepších reštaurácií v Montreale, či Quebecu mohli na tejto lahôdke pochutiť. Jednoducho smrčok je fenomén. Nemusíte však chodiť s batohom cez hory až niekam do Kanady, aby ste si vychutnali zážitok zo zberu alebo z chuti.
POD LAMPOU JE NAJVÄČŠIA TMA
ALEBO AKO JE U NÁS SMRČOK NEDOCENENÝ
V prvých jarných týždňov, v závislosti od počasia, sa dá smrčok nájsť aj v našej prírode. Najčastejšie sa vyskytuje v svetlých listnatých lesoch, na lesných trávnatých čistinách, v parkoch a záhradách. Najhojnejšie sa však vyskytuje v teplých a vlhkých lužných lesoch. Jeho výskyt je však veľmi obmedzený, rastie len dva týždne, v lepšom prípade mesiac. A navyše ho nie je ľahké nájsť. Aj to z neho robí takú vzácnosť. Na pohľad je smrčok niečo, čo radšej z úctyhodnej diaľky obídete alebo rovno zašliapnete. V lepšom prípade ho pri prechádzke lesom odignorujete, pretože naozaj nevyzerá lákavo. Vyzerá ako škaredá stará špongia, ktorá už mala byť roky na smetisku. Lenže pohľad klame. Najmä Francúzi a Škandinávci sú za túto hubu ochotní zaplatiť nemalé peniaze. Za kilogram sušených smrčkov sa platia stovky až tisíce eur!
V KAŽDEJ DOBREJ KUCHYNI
V kuchyni sa smrčok veľmi cení pre svoju nenapodobiteľnú vôňu a výraznú chuť. Neexistuje iná surovina alebo ingrediencia, ktorá by ho dokázala v jedle zastúpiť. V kuchyni z neho dokážete pripraviť hlavné jedlo, prílohu alebo ho použiť ako dochucovadlo. Odborníci odporúčajú smrčky počas sezóny nasušiť. Zvýrazní sa tak ich aróma a hlavne ich môžete používať celý rok. Aj malá štipka sušených smrčkov dokáže premeniť chuť jedla na nepoznanie. Na jar by ho mala mať v ponuke každá dobrá reštaurácia a preto nemôže chýbať ani v Savoy. Náš šéfkuchár Jozef Riska si pripravil hneď niekoľko lahôdok, ktoré k nám prídete určite radi ochutnať. Jarné sezónne menu bude na našich stoloch už čoskoro, preto nás pozorne sledujte, aby ste tohtoročnú sezónu smrčkov nepremeškali.