Kuchárska čiapka patrí k jednej z tých vecí, ktorú berieme ako fakt a ani nás nenapadne premýšľať, prečo má taký zvláštny tvar a odkiaľ sa vlastne vzala. No ale keď sa nad tým zamyslíte – nie je zaujímavé, že ja taká skladaná a smiešne vysoká? Poďme túto záhadu rozlúsknuť a pozrieť sa na ikonickú pokrývku hlavy trochu bližšie.
Traviči, mnísi a čapice
Kuchárska čiapka je legenda v pravom zmysle slova a preto je aj opradená, ako inak, legendami. Jedna z nich hovorí, že Asýrsky kráľ Ashurbanipal v siedmom storočí pred Kristom prikázal svojim šéfkuchárom nosiť čiapky preto, že sa bál, že bude otrávený. Dostali pokrývku hlavy podobnú tej, akú nosili členovia kráľovskej rodiny. Spolu s ňou získali pocit dôležitosti, čím si kráľ kúpil ich lojalitu a znížil riziko, že mu do jedla nasypú niečo oné, ako iba soľ a koreniny.
Iná legenda zase hovorí, že kuchári začali nosiť typické vysoké čiapky v Grécku, počas politických nepokojov v šiestom storočí. V tej dobe boli šéfovia kuchýň považovaní za vzdelancov, čo sa nie každému panovníkovi páčilo. Mnoho šéfkuchárov našlo útočisko v kláštoroch, kde si osvojili mníšske oblečenie, vrátane vysokých klobúkov pripomínajúcich cylindre.
Precíznosť na tanieri aj v zovňajšku
Keď ide o kuchyňu, za všetkým hľadaj Francúza, chcelo by sa parafrázovať slávne príslovie. Marie-Antoine Carême, kráľ šéfkuchárov a šéfkuchár kráľov, ako sa mu hovorilo, prišiel nápadom na kuchársky oblek v roku 1821, keď pracoval pre britského veľvyslanca vo Viedni. Bol uhranutý modernými vojenskými uniformami a podľa ich vzoru nechal vyrobiť snehobiele oblečenie s typickou vysokou čiapkou. Nový mundúr mal reprezentovať čistotu a precíznosť, ktorá mala byť symbolom nielen na tanieri, ale aj v kuchárovom zovňajšku.
Nezameniteľný symbol
Nech už je skutočný vznik legendárnej vysokej čapice pripisovaný komukoľvek, jedno je isté – vo verzii, v akej ju poznáme dnes, sa začala používať až začiatkom 20 storočia. Bolo to vďaka ďalšiemu významnému Francúzovi Augustovi Escoffierovi, popularizátorovi gastronómie. Práve on prišiel s pokrývkou hlavy, ktorá stojí vzpriamene a má malé oblé záhyby okolo celého obvodu. Čiapka tak dala doslova korunu celej uniforme.
Dnes už čiapka nie je povinnosťou ako pred sto rokmi. Šéfkuchári po celom svete sú modernými celebritami, ktoré radi zvýrazňujú svoju osobitosť a odkláňajú sa od uniformity dávnych časov. Nič to však nezmení na tom, že okrem varešky to je práva čapica, ktorá je nezameniteľným symbolom kuchárskeho umenia.