História miesta, kde sa nachádza reštaurácia Savoy a hotel Carlton siaha hlboko do stredoveku. Od 13. storočia až do roku 1857 tu bol hostinec U labute neskôr U troch zelených stromov. V 19. storočí vznikol hotel U zeleného stromu, neskôr National a napokon Carlton. Kľučky si tu podávali významné osobnosti ako Albert Einstein, Jules Verne, Thomas Alva Edison, či Alfred Nobel. Naša reštaurácia má históriu porovnateľnú s najstaršími reštauráciami sveta. A keď už sme pri tom, poďme sa pozrieť, ktoré to vlastne sú.
Stiftskeller St. Peter (803) – Salzburg, Rakúsko
Tradičné reštaurácie to nie je len vyhlásené jedlo a pitie, ale aj legendy, ktoré sa o nich rozprávajú a sláva, ktorú im príbehy a významné osobnosti priniesli. Asi úplne najstaršou reštauráciou na svete je Stiftskeller St. Peter u našich juhozápadných susedov, v Salzburgu. Reštaurácia sa pýši viac ako 1200 ročnou históriou. Podľa všetkého bola prvý krát zaznamenaná v antológii anglického mnícha Alkvína z Yorku v roku 803. Medzi ctených hostí tejto reštaurácie patril, okrem iných, aj Wolfgang Amadeus Mozart a legenda vraví, že si miestnu pohostinnosť užíval pred výpravami do Ameriky aj Krištof Kolumbus.
Zum Franziskaner (1421) – Štokholm, Švédsko
Františkánski mnísi dorazili do Štokholmu v roku 1220. Okrem duchovnej činnosti sa starali aj o pocestných a ľuďoch v núdzi. Keď o dvesto rokov neskôr, v roku 1421, dostali od kráľa Erika Pomoranského právo za svoje služby inkasovať hotovosť, začala sa písať aj história reštaurácie Zum Franziskaner. Budova, kde dnes reštaurácia sídli, je síce len z prelomu 19. a 20. storočia, no jedlo a pitie si zachováva podobný ráz, ako v rokoch svojho vzniku. Pečené bravčové mäso alebo klobásku tu môžete zapiť tradičným silným nemeckým pivom.
Honke Owariya (1465) – Kjóto, Japonsko
Táto reštaurácia pôvodne nebola reštauráciou, ale začínala ako obchod s potravinami. V tej dobe sa rezance soba robili výlučne v kláštoroch v Kjóte, lenže dopyt po nich bol taký veľký, že sa ich príprava a podávanie rozšírilo aj do iných prevádzok. Medzi inými aj do obchodíku Honke Owariya. Reštaurácia je najstaršou v Japonsku a jednou z najstarších na svete. Už stovky rokov varí pre mníchov, šogúnov, cisárov a samozrejme aj bežných návštevníkov.
La Tour d’Argent (1582) – Paríž, Francúzsko
Strieborná veža, tak znie v preklade názov tejto starobylej reštaurácie v Paríži. Prevádzka sa hrdí Michelinskou hviezdou a tým, že jej história siaha až do roku 1582. Pravda je však taká, že oficiálne dokumenty, ktoré by dokazovali jej dlhovekosť neexistujú. Reštaurácia sa dokonca nenachádzala ani na zozname dôležitých parížskych reštaurácií z roku 1824. Dejiny však tvoria tí, ktorí sú úspešní a to La Tour d’Argent rozhodne je. A debaty o tom, koľko má rokov, či storočí sa môžu viesť v pokoji, pri poháriku dobrého francúzskeho vína.
Zur letzten Instanz (1621) – Berlín, Nemecko
O tejto berlínskej reštaurácii sa žiadne polemiky nevedú. Záznamy o nej pochádzajú už z roku 1561, taverna sa z nej stala oficiálne v roku 1621. Aj týmto miestom doslova prechádzali dejiny, zosobnené tými najvýznamnejšími menami – Napoleon Bonaparte, Ludwig van Beethoven, alebo zo súčasníkov, Angela Merkelová. Budova reštaurácie bola súčasťou historického berlínskeho múru, ktorý rozdeľoval mesto na západné a východné. Dnes je vyhľadávaným miestom návštevníkov hlavného mesta Nemecka.
White Horse Tavern (1673) – Newport, USA
Táto americká reštaurácia je známa tým, že je najstaršou na území USA a že v sebe nesie typický šarm Nového Anglicka. Založená bola v roku 1763 a čoskoro sa stala miestom stretávania rôznych dôležitých osobností spoločenského, politického a obchodného života. Dnes všetci s radosťou používame termín „pracovný obed“. Často to znamená, že nám útratu preplatí zamestnávateľ alebo si ju dáme do nákladov. Tradícia „biznis obedov“ vznikla práve tu, vo White Horse Tavern.
A La Petite Chaise (1680) – Paríž, Francúzsko
Reštauráciu založil v roku 1680 obchodník s vínom Georges Rameau. Aj po viac ako troch storočiach fungovania je A la Petite Chaise navštevovaná umelcami, politikmi, hercami, či spisovateľmi. Toto miesto bolo odjakživa klasickým stretávacím bodom veľkých osobností, ale tiež miestom veľkých škandálov a vďaka politickým diskusiám a horúcim francúzsky hlavám, aj zatknutiam.
Sobrino de Botín (1725) – Madrid, Španielsko
A na záver nášho zoznamu najstarších reštaurácií sveta tu máme paradox – napriek tomu, že Botín je na jeho konci, je to reštaurácia oficiálne uznaná Guinessovou knihou rekordov ako najstaršia na svete. Pravdepodobne to bude tým, že Botín má dlhočiznú dokumentáciu, ktorou môže svoju dlhovekosť dokázať a zároveň funguje nepretržite od svojho vzniku. „Botínov synovec“, ako znie slovenský preklad názvu, je skutočnou legendou. Veď v tejto reštaurácii pracoval ako čašník slávny maliar Francisco de Goya a jej najvychýrenejšiu špecialitu, cochinillo asado (pečené prasiatko), spomína Ernest Hemingway vo svojom prvom románe Slnko aj vychádza.
Veríme, že sme vám dali pár dobrých tipov na návštevu pri vašich potulkách svetom. A ak ste doma na Slovensku, zavítajte k nám. V histórii a legendárnosti sme zajedno s tými najslávnejšími reštauráciami sveta.