Nôž, to je niečo ako šéfkuchárova manželka a najlepší kamarát v jednom. Každý z vás, kto pravidelne varí potvrdí, že v kuchyni je to alfa omega. Správny nôž vám umožní krájať, rezať, sekať, čistiť, porciovať a to všetko bez väčšej námahy. Možno vám doma nejaký základný kúsok chýba a vy o tom ani neviete. No a preto sme tu my, aby sme vám poradili.
Na ostrie noža
Poďme však pekne poporiadku a najprv si povedzme niečo k nožom vo všeobecnosti. Na výrobu čepelí sa najčastejšie používa odolná hygienická a nehrdzavejúca oceľ. Najdôležitejšou vlastnosťou je tvrdosť, ktorá by mala byť niekde v rozmedzí od 55 do 58 HRC, čo je označenie tvrdosti materiálu.
Čo sa dĺžky čepele týka, tak tie najdlhšie majú okolo 25 cm a používajú sa na pečivo. Tie 15 cm dlhé sú dobrými univerzálmi, ktorí poslúžia na zeleninu, ovocie aj mäso. Najkratšie, asi 10 cm nože, sú ideálne na čistenie zemiakov alebo ovocia. Mimochodom veľmi kvalitné sú nože japonské alebo tie vyrobené z damaškovej ocele.
Rukoväť
Nôž vám musí v ruke sedieť, nemôže sa vám šmýkať ani vás omínať, to vám dokáže znepríjemniť celé varenie a môže sa to ľahko preniesť aj do jeho výsledku. Plastové riešenia sú asi najbežnejšie. Zvyknú byť k oceli prinitované alebo nastriekané. Zvoľte radšej prvú verziu, je bezpečnejšia. Plast je samozrejme praktickejší na údržbu, drevenú rúčku budete musieť umývať v rukách, do umývačky ju nedáte.
Niekomu však vyhovuje kovová rukoväť, tu však pozor na vyššie uvedené. Nôž musí v ruke výborne sedieť, pretože hlavne keď je rúčka mokrá, môže sa šmyknúť a to môže viesť k menšej či väčšej kuchynskej dráme. Kovová rúčka musí byť od čepele oddelená takzvanou záštitou, aby k nej neskĺzli prsty. A teraz k typom nožov.
Nôž na pečivo
To je klasika, ktorú nebudeme bližšie predstavovať. Je to pevný dlhý nôž so zúbkami. Niekomu príde ako zbytočnosť, veď na chlieb či koláče poslúži aj „obyčajný“ nôž. Lenže tento netreba tak často brúsiť, zúbky sa pekne zaryjú aj do najchrumkavejšej kôrky a celé krájanie je podstatne šikovnejšie.
Postrach vegánov
Mäsiarsky nôž alebo nôž na mäso ak chcete, je určený napríklad na dobre prepečenú nedeľnú krkovičku, ktorú ste práve vytiahli z trúby. Správne nabrúsená čepeľ tohto noža by mala mäsom prejsť ako maslom a pre vás by to malo znamenať minimum námahy. Nože na mäso spoznáte podľa dlhej, masívnej čepele. A využijete ich samozrejme aj na porciovanie surového mäsa, nielen pečeného.
Ryby, rybky, rybičky. A ovocie.
Filetovací nôž môže byť prepych. Napríklad pre niekoho, kto neobľubuje ryby. Lenže pre nás ostatných je to fantastický pomocník. Nôž je to ohybný a slúži na oddeľovanie porcií bez toho, aby sme prišli o chutné kúsky mäsa. Kto z vás čistil lososa vie, o čom je reč. Nôž ale slúži aj na čistenie ovocia, napríklad melónov.
Nôž, frutarián
Na ovocie existuje ešte jeden špecialista. Jeho ostrie je jemne vrúbkované a zakončené vidličkou na napichovanie nakrájaných kúskov. Na trhu sú dokonca špeciálne plastové nože na porciovanie vodných melónov, s dlhou čepeľou a povrchom, ktorý sa neprichytáva. Proste nôž za melón.
Povedzte „Sýýýýr!“
Každému milovníkovi syra zamrzne úsmev na tvári, keď sa mu pri krájaní jeho obľúbeného Čedaru, Volovca alebo iného podobne voňavého dobrodružstva, uprostred krájania zlomí plátok na márne kúsky. Špeciálny nôž na syr má vyššiu, špeciálne tvarovanú čepeľ s veľkými otvormi a zubatým ostrím s vidličkou. Skutočný znalec syrov však nedá dopustiť na lopatky, ktorých uhol zabezpečí to, že sa syr pri krájaní skutočne nezlomí.
Kráľ nožov
Hovorí sa mu kuchársky nôž. Pozor, nie kuchynský, ale kuchársky! Je to jasné, pretože sa jedná o základný a univerzálny nástroj kuchára. Má dlhú a širokú pevnú čepeľ s dĺžku niekde medzi 15 až 25 cm. Jeho tvar je klasický a používa sa univerzálne. Je to nôž šéfkuchára, nôž o ktorom sa nežartuje. Práve tento typ používajú profesionáli na rýchlostné krájanie cibule. Cibule, traste sa!
To je základ, ktorý by ste o nožoch mali vedieť. Veríme, že ste sa niečo dozvedeli a keď pôjdete najbližšie kupovať nového pomocníka do kuchyne, budete môcť s predavačom fundovane podebatovať. Tak nech vám to dobre krája!