Korzovanie bratislavskými ulicami má viac ako dvesto ročnú tradíciu. Víkendové rande alebo prechádza s deťmi patrili k spoločenským povinnostiam mešťanov. Ľudia sa stretávali od skorého rána, ulicami sa niesla vrava, cinkanie príborov a vône zo všadeprítomných kaviarní, cukrární a reštaurácií. Korzovanie zažilo najväčší rozmach v prvej polovici minulého storočia. Vtedy sa hovorievalo, že kto sa na Korze počas pekného dňa neobjaví je buď chorý alebo mŕtvy.
Spleť jazykov a postavičiek
Dnes to už takto humorno-dramatické nie je, ale korzovanie si po desaťročiach útlmu opäť hľadá cestičky ulicami Starého mesta. V dobách minulých sa ľudia stretávali na rohu Hviezdoslavovho a Rybného námestia, v blízkosti hotela Carlton. Korzovalo sa stále dookola, od Michalskej brány, cez Sedlársku ulicu, Hlavných námestím, cez Rybársku bránu a promenádu k nábrežiu Dunaja a naspäť. Ľudia, okrem známych a priateľov, stretávali aj pitoreskné postavičky, ako napríklad legendárneho elegána Schöne Náciho. Jeho éra je už síce preč, no kolorit mesta a nádych kozmopolitnosti dnes mestu dávajú turisti a spleť jazykov je ešte bohatšia ako pred sto rokmi.
Korzo 21. storočia
Tak ako sa centrum Bratislavy rozrastá, menia sa aj trasy, po ktorých korzujeme. Historické ulice a uličky Starého mesta sú samozrejmosťou. Zájsť sa ale dá ešte o kus ďalej a prechádzka to bude rovnako pútavá. Dáme vám tip: Začnite u nás, pri hoteli Carlton. Vydajte k Hlavnému námestiu, po Sedlárskej ulici a potom až k Michalskej bráne. Tam zatočte vpravo dole, prejdite po námestí SNP, ďalej po vynovenej Štúrovej ulici až k nábrežiu Dunaja – k soche M.R. Štefánika. Po nábreží sa môžete pekne vrátiť naspäť na Hviezdoslavovo námestie.
Keď sa na takúto prechádzku vydáte, či už vo dvojici alebo s rodinou, zostáva vyriešiť ešte jednu otázku: budete korzovať pred tým alebo potom, čo si dáte obed v Savoy? To už však necháme na vás. Tešíme sa na vašu návštevu!