Na jeseň robíme čo môžeme, aby sme ochránili seba a svojich blízkych pred nachladnutím a oslabenou imunitou. „Všetko je to v hlave“, zvykneme hovoriť a je to pravda. Nielen babie leto, ale celá jeseň je krásna a pozitívna, len si to musíme v hlave nastaviť. Treba jej však pomôcť tým, že posilníme aj telo. Pohyb je samozrejmosťou, myslieť však musíme aj na zdravú a vyváženú stravu. Potom bude jeseň krásna ako nikdy!
Zásobovanie, nie prejedanie
V našom jedálnom lístku nájdete mnoho surovín, ktoré patria k plnohodnotnému jesennému stravovaniu. Cez leto sme si zvykli jesť svieže jedlá, ktoré nás príjemne ochladzovali. Na jeseň treba urobiť otočku o 180 stupňov dopriať si teplú stravu s dostatočným obsahom výživných látok. K zahriatiu organizmu pomáhajú aj koreniny a potraviny ako čili, zázvor, červené mäso, pikantné a aj trošku mastnejšie jedlá. Či sa nám to páči alebo nie, organizmus potrebuje na zimu miernu zásobu tuku, čím vyživuje hĺbkové vrstvy tkanív. Jedákov však sklameme – zásobovanie neznamená prejedanie sa. Pozor najmä na rýchle cukry, pretože práve ich nadmerné množstvo v tele často vedie k oslabenej imunite.
Čo teda máme jesť?
V prvom rade musíme myslieť na pestrosť. Rôzne druhy surovín zvyšujú šancu, že do tela dostaneme všetky potrebné vitamíny a minerály. S pestrosťou však narábajme rozumne. V jednom chode by sme mali skonzumovať najviac tri až päť ingrediencií. Rôznorodosť by sa mala vinúť celým našim jedálničkom, konkrétne jedlá by však nemali byť prekombinované. Ďalej platí to, čo nás učili už naše staré mamy – polievka je základ. Tanier výdatnej kulajdy s kôprom a sušenými hríbmi alebo tradičný hovädzí vývar s haluškami a zeleninou sú dobrými príkladmi. Nájdeme ich aj v našom menu, no takéto polievky, varené na miernom ohni, si určite radi doprajeme aj doma. Trpezlivosť pri ich príprave sa vypláca. Jedlá dochucujeme korením, ktoré má hrejivé účinky, ako škorica, koriander, či čierne korenie. Ani na jeseň nezabúdajme na ovocie s vysokým obsahom vitamínu C a na pitný režim, do ktorého nezabúdajme zaradiť okrem vody aj ovocné a bylinkové čaje.
Zdravé suroviny v našom menu
Je ich omnoho viac, no vybrali sme tie, pre jeseň najtypickejšie. Nájdete ich v jedlách nášho A la carte a Špeciálneho jesenného menu.
Tekvica
Spolu s hľuzovkou hrá v našom jesennom menu najdôležitejšiu úlohu. Je nielen chutná, ale dá sa pripraviť na nespočetne veľa spôsobov. Obsahuje v sebe vitamín A a omega 3 mastné kyseliny. Spomedzi viacerých jedál v našom jesennom menu spomeňme Tekvicové velouté, ktoré podávame s tortellinami s kozím syrom, tekvicovými semiačkami a divokou ryžou.
Huby
Hubám sme venovali samostatný článok, no nemôžeme ich obísť ani tu. Hubový paprikáš, či srnčí guláš so sušenými hubami sú len zlomkom toho, čo vám z týchto lesných plodov ponúkame v našich jedálnych lístkoch.
Zdravé bobule
Šípky sú jedným zo symbolov jesene, a to právom. Obsahujú množstvo vitamínu C, pomáhajú zdraviu, aj kráse. Šípkovú omáčku podávame k jeleniemu chrbtu so slaninovým cisárskym trhancom a gaštanovo medovým pyré. Podobne zdravé ako šípky sú aj brusnice. Tie zdobia v našom A la carte srnčí guláš a sviečkovú na smotane.
Hrušky a jablká
Jeseň bez týchto dvoch by nebola jeseňou. Sú plné vitamínov, hodia sa nielen do dezertov, ale aj do slaných jedál. Napríklad pečené hrušky dávame k tekvicovým gnocchi, ktoré podávame s omáčkou so zrejúceho syra a s chrumkavými vlašskými orechmi. Ku grilovanej kačacej pečeni zase podávame klasiku – jablkový kompót.
Paštrnák
Je veľmi dobrým zdrojom vlákniny a draslíka. Medzi špeciality tejto sezóny sme aj preto zaradili Jelenie carpaccio s paštrnákovou espumou, paštrnákovými chipsami, orechmi,
marinovanou červenou repou a hľuzovkou.
Veríme, že sme vás inšpirovali, a že si vyberiete z našej bohatej jesennej ponuky. Tešíme sa na vašu návštevu a prajeme dobrú chuť!